Wifi pokrytí domácnosti

Bez problémů a rušení signálu.

Jaké parametry sledovat při výběru kvalitního routru pro domácnost

  • Podpora alespoň standardu 802.11ac (novější typy notebooku, tabletů, mobilních telefonů).
  • Počet antén – Dnešní standard je dvě a více antén – více antén, pomáhá WiFi routeru odstranit šum a zvýšit kvalitu signálu, ale! V některých situacích je lepší investovat do více instalovaných WiFI routerů než právě do počtu antén, a to nemusí znamenat zaplatit více.
  • Zisk antén
  • Dvoupásmový signál – 2,4 a 5 GHz ( novější typy notebooku, tabletů, mobilních telefonů )
  • LAN Porty 1000 Mbit/s

Trochu teorie jak domácí wifi funguje

Ať už jste připojení bezdrátovou anténou na střeše nebo kabelem v rámci bytového domu, potřebujete pro pokrytí své domácnosti vlastní "wifi router".

Wifi router je většinou krabička s jednou nebo více anténkami, která funguje úplně nezávisle na druhu internetového připojení. Většina dnešních routerů využívá frekvenční pásmo 2.4 GHz. Relativně nově se rozšiřují routery tzv. duální (nebo dual-bandové), které využívají kromě pásma 2.4 GHz i pásmo 5 GHz.

Routery vysílají na svých kanálech (frekvencích) a pro svou správnou funkci musí tuto frekvenci v okolí používat jako jediní (frekvence musí být volná). Pokud na sebe narazí např. dva sousedské routery a mají nastaven stejný kanál (ať už v rámci jednoho domu nebo dvou sousedů), nastane kolize (rušení) výrazně degradující kvalitu spojení.

Pokud na sebe narazí např. dva sousedské routery a mají nastaven stejný kanál (ať už v rámci jednoho domu nebo dvou sousedů), nastane kolize (rušení) výrazně degradující kvalitu spojení.

Měření rychlosti internetu

Zde vidíte rozdílná měření rychlosti internetu po kabelu a po domácím wifi routru Každé z wifi pásem má svá specifika (výhody a nevýhody):


Přímé spojení kabelem rovnou do počítače Test rychlosti internetu - přímé spojení kabelem


Test rychlosti internetu po domácí wifi Test rychlosti internetu - po domácí wifi

  2.4 GHz 5 GHz
Frekvence 2412 — 2472 MHz 5180 — 5320 MHz
Šířka kanálů 20 nebo 40 MHz 20, 40 nebo 80 MHz
Počet kanálů Prakticky jen 3 ve 20 MHz, zbylých 10 se překrývá 8 kanálů v šířce 20 MHz, každý je samostatný a nesdílený
Prostupnost zdmi Velmi dobrá Zdi a stropy mohou být problém
Maximální rychlost Desítky Mbitů Až stovky megabitů
Podpora Každý notebook, mobil, tablet Novější nebo kvalitnější zařízení

Typickým problémem staršího 2.4 GHz pásma je překryvnost kanálů, která je dána historicky z dob, kdy byla wifi méně rozšířena. V celém frekvenčním rozsahu je sice 13 kanálů, těch nepřekrývajících už je výrazně méně (pouze 3). Situace se ještě zhorší, pokud je router nastaven na šířku kanálu 40 MHz, pak už volný kanál prakticky nenajdete. 40 MHz používejte jen pokud máte měřením ověřeno, že v okolí žádné rušení nemáte.

Volba vysílacího kanálu (ať už 2.4 GHz nebo 5 GHz) je závislá na přítomnosti okolních bezdrátových sítích a jiných zdrojích rušení (dětská chůvička, některé bezdrátové telefony, kamery a podobně). I když lze volné kanály nastavovat metodou "pokus a omyl" je vhodnější mít přehled o okolních sítích a jejich kanálech (frekvencích). Svůj router pak nastavujete na kanál, který není využit. V případě bytových domů, kde žádný volný kanál nalézt většinou není možné, lze alespoň zvolit ten kanál, který má nejslabší signál a bude docházet k menšímu ovlivnění. Další variantou je nechat nastavený automatický kanál, kde při každém vypnutí a zapnutí wifi routeru z napájení sítě 220V dojde k automatickému proscanování všech kanálů, a wifi router si sám vybere vhodný kanál.

Příklad klasických 20 MHz kanálů a jejích překryvné problematiky:

Pásmo 5 GHz tímto neduhem netrpí, každý 20 MHz kanál má svůj vlastní prostor a k rušení tak dochází méně často nebo vůbec.

Co může způsobit rušení?

Rušení frekvence není závislé na vzdálenosti (i když jste jen pár centimetrů od routeru). Nejčastější zdroje rušení jsou:

  • Další Wi-Fi routery nebo nevhodné repeatery (u vás doma, ve vedlejším bytě nebo i jiném domě).
  • Dětské chůvičky, bezdrátové kamerynebo alarmy (opět klidně u sousedů za zdmi).
  • Vadná bezdrátová karta počítače (stává se málo, zkuste jiná zařízení vypnout).
  • Další většinou bezdrátová zařízení (bluetooth, sluchátka, telefony, hračky, vadná elektroinstalace).

Aplikace pro skenování wifi síti

Rušení Wifi signálu

Rušení se projevuje i když jste s počítačem nebo mobilním telefonem hned vedle svého routeru. Kromě dalších wifi zařízení (většinou v podobě dalšího bezdrátového routeru souseda ve vedlejším bytě, ale i ve vedlejším domě) mohou být zdrojem rušení i jiná elektronická nebo elektrická zařízení. Velkým zdrojem rušení může být např. dětská chůvička, která často využije celou šířku pásma. V takovém prostředí pak není možné wifi používat prakticky vůbec. Pokud tedy dětskou chůvičku používáte vy nebo sousedé, zkuste ji při řešení problémů vypnout. Čas od času lze nalézt zdroj rušení i v jednom z počítačů v domácnosti. Po jeho připojení na wifi se celá domácí síť může zhroutit a nefunguje naproto nic.

Připojení kabelem je jistota

Připojení domácí wifi kabelem
Pokud je to jen trochu možné, nespoléhejte se na domácí wifi a připojujte svá zařízení do routerů pomocí síťového kabelu. Pevné počítače a většina běžných notebooků zdířku pro síťový kabel má. Ultratenké laptopy lze dovybavit USB redukcí. Pozor jen u chytrých televizí, po připojení kabelu je velmi často nutné v nastavení zvolit použití kabelového připojení, jinak bude TV nadále používat wifi.

Přidat nový WiFi router do místa se slabším pokrytí

Přidání wifi routeru
Pokud je potřeba stále zvětšit dosah, je dobré zvážit přidání nového WiFi routeru do místa se slabším pokrytí signálu. Instalace sice vyžaduje natažení kabeláže ale tato metoda je snad nejlepší metodou řešení problému v místě se slabým pokrytí, a stejně tak se to provádí i ve firemních podnicích. Toto řešení více doporučuji než používat WiFi repeater/extender.

Konzultujte s námi vaše komplikace

Rádi Vám poradíme na zákaznické lince 389 822 533 nebo emailem huska@hhnet.cz a Vaše komplikace vyřešíme. Váš tým HHnet Tábor spol. s.r.o.