Digitální vysílání DVB-T2 v ČR

nastupující standard současného digitálního vysílání DVB-T

Přechod na nové vysílání DVB-T2

Stále častěji se na nás zákazníci obrací s dotazy ohledně nového standardu vysílaní pozemní digitální televize DVB-T2. Vzhledem k tomu, že informacím, které se šíří směrem k veřejnosti, ne každý rozumí, pokusíme se v následujícím článku vysvětlit co to DVB-T2 je, proč se vlastně na tento nový standard vysílání přechází a co nám to přinese.

Co je to DVB-T2?

DVB-T2 je nový nastupující standard digitálního televizního vysílání prostřednictvím sítě pozemních vysílačů. V budoucnu tento standard nahradí současné DVB-T, ze kterého vychází. Stejně jako v DVB-T i v DVB-T2 jsou programy seskupovány do tzv. multiplexů. Přechod na DVB-T2 má být realizován prostřednictvím tří přechodových sítí (dvě celoplošné: Česká televize, České Radiokomunikace a jedna regionální síť). Víte jaké DVB-T programy můžete zdarma přijímat ve vašem kraji?

Jaké jsou výhody DVB-T2 a proč se na něj přechází?

Pro pozemní televizní vysílání byly původně vyhrazeny frekvence 470-865 MHz. Značná část těchto frekvencí již byla odebrána ve prospěch mobilních operátorů a jejich LTE internetu. Jedná se o tzv. 1. digitální dividendu (přechodné období, ve kterém se uvolňují původní frekvence pro nové digitální technologie), po které pozemnímu televiznímu vysílání zůstaly frekvence 470-790 MHz. Nyní je v běhu 2. digitální dividenda, která televiznímu vysílání odebere další část frekvencí a omezí pásmo na 470-694 MHz.

Uvedené zmenšení "prostoru" pro televizní vysílání je také hlavním důvodem přechodu na DVB-T2. Výhodou DVB-T2 jsou totiž nové kompresní standardy, díky kterým se zmenšuje velikost vysílaných dat. Výsledkem je buď možnost umístit do jednoho multiplexu více televizních programů (bez ztráty kvality) nebo možnost vysílat v lepší kvalitě - HD případně i Ultra HD rozlišení.

Další výhoda vyplývá z té předchozí - přechod na DVB-T2 a uvolnění části pásma pro služby mobilních operátorů nám přinese rozšíření LTE internetu a dalších služeb. A pokud bude upřednostněna kvalita před kvantitou, mohli bychom se těšit i na lepší obraz - vysoké rozlišení.

Informace, že pokrytí signálem DVB-T2 bude horší než DVB-T, která se v souvislosti s přechodem na DVB-T2 objevuje, není pravda.

Jaké jsou nevýhody DVB-T2?

DVB-T2 bude oproti DVB-T náročnější na kvalitu přijímaného signálu - liší se totiž svými parametry (vnitřní modulace, ochranný interval nebo korekce chyb (FEC).
Současná zařízení vybavená tunery pro příjem DVB-T nelze pro příjem DVB-T2 použít. Diváci si tak budou muset (samozřejmě pouze v případě, že chtějí televizní signál přijímat z pozemních vysílačů) zakoupit buď nový televizor se zabudovaným tunerem, případně doplnit svoje stávající zařízení o set-top box.

Co potřebuji pro příjem DVB-T2?

Pro příjem DVB-T2 potřebujete televizor s vestavěným DVB-T2 tunerem nebo set-top box. To ale samo o sobě nestačí - daný přístroj musí podporovat také kódování H.265/HEVC. HEVC je zkratka pro High Efficiency Video Coding, což je standard videoformátu, který snižuje datový tok bez ztráty obrazové kvality.

Dále je samozřejmostí kvalitní televizní anténa, případně celý anténní systém doplněný o anténní zesilovač, anténní rozbočovač a další prvky. Významnou roli také hraje správné nastavení a zapojení celého systému. Pokud si na instalaci netroufáte sami, rádi Vám pomůžeme, objednejte si u nás odbornou montáž.

Zařízení, která nejsou vybavena DVB-T2 tunerem a zároveň nepodporují kodek H.265/HEVC nelze pro vysílání DVB-T2 v České republice použít. Pokud máte televizor nebo set-top box s tunerem DVB-T2 a podporou kódovaní H.264/AVC, nebude možné s takovým zařízením programy v DVB-T2 sledovat. To ale neznamená, že jsou takové přijímače k ničemu - televizor je možné dovybavit set-top boxem s H.265 a samotný set-top box H.264 vám může sloužit pro příjem klasického DVB-T, které bude ještě několik let vysílat souběžně s DVB-T2.

Jaké programy je možné v DVB-T2 naladit?

Ke dni 1.10.2019 je možné přijímat 35 televizních programů v novém standardu digitálního vysílání DVB-T2.

Kolik to bude stát? Bude se za DVB-T2 platit?

Co se týče přechodu na DVB-T2, jedná se o významnou změnu, která bude vyžadovat určité investice jak na vysílací (technologie na vysílačích) tak i na přijímací straně (televizory a set-top-boxy).
Otázku, zda bude pozemní vysílání zpoplatněno nebo ne, nedokážeme zodpovědět. Provozovatelé vysílacích sítí mají samozřejmě zájem, aby terestrické vysílání zůstalo i nadále nejrozšířenějším způsobem příjmu televize. Neplacené vysílání obhajují i zástupci vlády a není divu - jedná se o nejrozšířenější způsob příjmu televizního signálu mezi voliči. Na druhé straně stojí velké komerční stanice, které nákladné vysílání přes pozemní vysílače nechtějí hradit, protože za vysílání svých programů přes satelit nebo kabelové společnosti také neplatí, ba co víc - dokonce dostávají zaplaceno za šíření jejich programů ve vysokém rozlišení HD. Jak se tedy celá situace vyvine, bude z velké části záležet na výsledcích jednání…

Můžu na novém DVB-T2 přijímači zpětně přijímat i současné vysílání DVB-T?

Ano. Přijímače (TV i set top boxy) pro příjem nového standardu vysílání DVB-T2 s kódováním H.265/HEVC umí zpětně přijímat i současné vysílání DVB-T a také kódování H.264/HEVC, které používají např. v Rakousku (multiplexy ORS Mux - A a ORS Mux - B). Z toho důvodu se investice do nového DVB-T2 přijímače určitě vyplatí. Souběžné vysílání stávajícího DVB-T vysílání a vysílání v novém standardu DVB-T2 by mělo trvat dva roky (2018-2020).

Umí můj přijímač/televizor DVB-T2? Jaký set-top box mám koupit?

Jak již bylo zmíněno, televizor nebo set-top box musí mít tuner DVB-T2 a dále musí podporovat kodek H.265/HEVC.
Stále si nevíte rady? Proveďte nezávaznou objednávku níže a my s vámi vše probereme.

Finální DVB-T2 multiplex 21

mapa pokrytí multiplex 21
ČT 1 HD
ČT 2 HD
ČT 3
ČT 24 HD
ČT Sport HD
ČT Déčko
ČT Art

Finální DVB-T2 multiplex 22

mapa pokrytí multiplex 22
Nova Cinema
Nova
Prima
Prima COOL
Barrandov

Finální DVB-T2 multiplex 23

mapa pokrytí multiplex 23
Prima LOVE
Prima ZOOM
Prima KRIMI
Prima MAX
Seznam.cz
Krimi Barrandov
Kino Barandov
Óčko
Óčko Star
Šlágr TV

Finální DVB-T2 multiplex 24

mapa pokrytí multiplex 24
TV Relax
TV Rebel
Rebel 2
Prima Comedy Central
JOJ Family HD
Nova 2
Nova Gold
Nova Action

DVB-T2

Digitální televize pro každého
až 35 programů
již od 2900 Kč za zařízení

Po odeslání objednávky Vás budeme kontaktovat s více informacemi a domluvením termínu instalace.